O nas

Tradycyjna drewniana łódź wiślana Basonia płynie do Skansenu w Wielkiej Nieszawce. Widok na płynącą z pasazerami łódź i porośniety drzewami brzeg rzeki Wisły.

Rejs wiosenny do Parku Olęderskiego. Fot. M. Chmarzyńska

 

Nasze jednostki to tradycyjne łodzie wiślane wykonana z drewna we wsi Basonia, gdzie do dziś żywe są tradycje szkutnicze. Dysponujemy 4 łodziami- Basonianką, Basonem, Basonią i Łupinką Jagiełły. Są to drewniane konstrukcja typu „bat”. Tego typu łodzie jeszcze do lat siedemdziesiątych XX w. pływały po Wiśle – służyły do przewozu piasku i żwiru wydobywanego z dna rzeki. Czasem adoptowano je do przewozu pasażerów, co i my czynimy. Łodziami możemy jednorazowo przewieźć 44 osoby.

 

Bat to konstrukcja świetnie sprawdzająca się na kapryśnej rzece. Jest stabilna i bardzo solidna. Płaskie dno pozwala pokonywać nawet najpłytsze miejsca, a lekko zadarty dziób pozwala przybijać do dowolnego miejsca na Wiśle. Dzięki temu naszymi łodziami możemy odebrać Was lub odstawić w każdym miejscu wzdłuż rzeki, jakie Wam wpadnie do głowy.

 

Napęd łodzi stanowią nowoczesne silniki, co pozwala nam precyzyjnie planować czas podróży. Jednak największą frajdę sprawia żegluga w ciszy z wykorzystaniem tradycyjnego żagla rozprzowego lub wioseł pychowych. Można wówczas poczuć się jak flisacy sprzed lat, choć żegluga z wykorzystaniem tradycyjnych technik zajmuje więcej czasu.

 

Łodzie są zarejestrowane w Polskim Związku Żeglarskim. Są wyposażone w koła ratunkowe, a wszyscy załoganci otrzymują kamizelki asekuracyjne.

 

Pływamy w Toruniu i okolicach w sezonie letnim- od końca kwietnia do początku października. Łódź czeka na Was codziennie od godziny 15 przy pomoście pływającym na Wiśle na wysokości bramy Żeglarskiej w Toruniu.

Dwie drewniane łodzie z pasażerami płyna Wisłą na tle brzegu porośniętego drzewami.

Wycieczka wiślana. Fot. M. Chmarzyńska