O nas

tradycyjna łódź wiślana Basonianka ze sternikiem Jakubem Gołębiewskim na pokładzie płynie w stronę widza

Basonianka to tradycyjna łódź wiślana wykonana z drewna we wsi Basonia, gdzie do dziś żywe są tradycje szkutnicze. Jest to drewniana konstrukcja typu „bat”. Tego typu łodzie jeszcze do lat siedemdziesiątych XX w. pływały po Wiśle i służyły do przewozu piasku i żwiru wydobywanego z dna rzeki. Czasem adoptowano je do przewozu turystów, co i my czynimy.

Bat to konstrukcja świetnie sprawdzająca się na kapryśnej rzece. Jest stabilna i bardzo solidna. Płaskie dno pozwala pokonywać nawet najpłytsze miejsca, a lekko zadarty dziób pozwala przybijać do dowolnego miejsca na Wiśle. Dzięki temu Basonianką możemy odebrać Was lub odstawić w każdym miejscu, jakie Wam wpadnie do głowy.

Napęd łodzi stanowi nowoczesny silnik Suzuki, co pozwala nam precyzyjnie planować czas podróży. Jednak największą frajdę sprawia żegluga w ciszy z wykorzystaniem tradycyjnego żagla rozprzowego lub wioseł pychowych. Można wówczas poczuć się jak flisacy sprzed lat, choć żegluga z wykorzystaniem tradycyjnych technik zajmuje więcej czasu.

Łódź jest zarejestrowana w Polskim Związku Żeglarskim. Może przewozić do 12 osób. Wyposażona jest w koło ratunkowe, a wszyscy załoganci otrzymują kamizelki asekuracyjne.